שאלות ותשובות

מה ההבדל בין מעצב פנים לאדריכל

ההבדל בין שני המקצועות הוא באופי העבודה ובהתנהלות מול הלקוח. עבודת האדריכל היא עבודה משרדית ברובה, וכוללת גם עבודה מול הרשויות. האדריכל אחראי לצורה למפתחים ולחומרים החיצוניים של המבנה וברוב המקרים יתרכז בעיקר בהם. מעצב הפנים לעומת זאת- אחראי לפנים הבית: קירות, חלוקה, חומרים, ריצוף, צבעים, שילובים, מטבח, רהיטים, טקסטיל, תאורה ואוירה. כל אלו ועוד- חייבים לחבור ביחד בהרמוניה מושלמת המשלבת בתוכה ראייה אומנותית, פרקטיות ופונקציונאליות. עבודתו של מעצב הפנים כוללת עבודת שטח בשיתוף הלקוח, התייעצויות עם בעלי מקצוע רבים ומתן ליווי ופיקוח על העבודות המתבצעות.

האם יש צורך במעצבת פנים בנוסף לאדריכל?

במידה והאדריכל אינו מעניק שירותי עיצוב פנים על ידי מעצב/ת פנים מטעם משרדו, רצוי בהחלט לשכור מעצב פנים חיצוני אשר יעבוד בשיתוף מלא עם האדריכל שבחרתם. בצורה זו, הפרויקט שלכם יקבל את מלוא תשומת הלב בעיצוב הפנים והחוץ כאחד.

מתי רצוי לשתף מהנדס בפרויקט?

מהנדס ישתלב בפרויקט בשני מקרים:
הראשון-כאשר התכנון דורש הרחבת השטח הקיים. מה שמצריך הכנת בקשה להיתר בניה. הבקשה מותנית בחתימת מהנדס.
השני- במקרה שהתכנון מצריך שינוי קונסטרוקטיבי ויש מקום לבחון אלו תנאים הנדסיים נדרשים לשינוי.

מהו תהליך העבודה לאחר בחירת מעצב הפנים?

העבודה על פרויקט עיצוב פנים מתחלקת לארבעה שלבים עיקריים:
תכנון החלל עד לאישור סופי של הלקוח, הכנת סט תוכניות עבודה וכתב כמויות לבעלי המקצוע. בחירת חומרי הגמר עם הלקוח ופיקוח עליון על הביצוע בפועל. למידע נוסף ומורחב אודות תהליך העבודה, עברו לדף “תהליך עבודה”.

מהו שכרו של מעצב הפנים?

שכרו של מעצב פנים תלוי ברמת מעורבותו בפרויקט. ישנם מקרים בהם יתבקש המעצב לבצע תוכניות עבור שיפוץ קל בלבד בית או במשרד. מנגד ישנם מקרים בהם יתבקש המעצב לתכנן ולעצב מספר מצומצם של חדרים או לבצע סטיילינג לבית כגון: ריהוט, צבע, טקסטיל, תאורה ודקורציה וכו’.
בפרויקטים גדולים ומורכבים יותר מעצב הפנים יהיה אחראי לתכנון ועיצוב החלל כולו. מתחילתו ועד סופו, כולל בחירת חומרים, הרהיטים, האביזרים הדקורטיביים, גופי התאורה, תוכניות העבודה: בנייה, אינסטלציה, חשמל, מיזוג, תקרה, גבס ונגרות. תכנון פתחים חלוקת החלל ועוד מרכיבים רבים אשר דורשים זמן והשקעה גדולים יותר. מטבע הדברים, שכרו של מעצב הפנים עבור כל פרויקט יהיה מעט שונה, וזאת בהתאם לסוג הפרויקט, היקפו והשירותים שניתנים בו.

קנינו דירה מקבלן ומתאפשר לנו לבצע בה מספר שינויים. האם ניתן לשכור מעצב פנים לשינויים אלו?

בהחלט כן, ואף רצוי. פעמים רבות אנשים מעוניינים להוריד קיר או להקטין חלל מסוים, בכדי שיוכלו להגדיל את המטבח למשל, ברוב המקרים, לא שמים לב מראש כיצד פוגעים בחדר אחד בבית. מעצב הפנים יוכל לשמש לכם לעזר רב בשינויים אותם אתם מעוניינים לבצע. בנוסף לכך, מעצב הפנים הוא בעל ניסיון ויכולת הסתכלות קדימה- ויוכל לספק חוות דעת מקצועית ואולי אף לשנות והציע דברים נוספים שלא חשבתם עליהם בעצמכם.

האם ניתן להתייעץ עם מעצב פנים לפני רכישת דירה?

בהחלט כן, ניתן להתייעץ עם מעצב פנים לפני רכישת בית, דירה וגם לפני שכירת מקום למטרות עסקיות. מעצב הפנים יוכל להעריך את עלויות השיפוץ של הנכס וכיצד גם ניתן להעלות את ערכו. לידיעתכם, ניתן ורצוי לפנות למעצב פנים לפני שמוכרים דירה או כל נכס אחר. מעצב הפנים ישמח המליץ על מספר שינויים שיוכלו לסייע לכם במכירת הנכס ובמחיר המבוקש.